KARTA SIM – Do czego służy i jaką funkcję spełnia w telefonie?

Telefon

Zapewne wiele razy zastanawialiście się czym tak naprawdę jest karta SIM. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że bez niej niemożliwe jest wykonywanie połączeń. Duża część wie, że można na niej zapisać przynajmniej część kontaktów. Jak jednak jest to możliwe, że tak niewielkie „urządzenie” zdolne jest do tego żeby pozwalać nam np. wykonywać połączenia?

Do czego została stworzona?

Karta SIM (Subscriber Identity Module) to mówiąc w skrócie niewielkich rozmiarów przenośne urządzenie mobilne wyposażone w procesor i pamięć wewnętrzną. Jej funkcją jest przede wszystkim łączenie abonenta sieci z operatorem. Karta ta identyfikuje nas w sieci i za pomocą telefonu daje nam możliwość połączenia się z innymi użytkownikami. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że bez karty SIM również można wykonywać połączenia. Jest to możliwe jednak tylko w przypadku numerów alarmowych takich jak między innymi 112. Rozwiązanie to umożliwia nam reagowanie w przypadkach, w których potrzebujemy nagłej pomocy a nasz telefon ma zablokowaną możliwość wykonania połączeń lub z jakiegoś powodu nie posiada karty SIM. Połączenia z numerami alarmowymi są ponadto priorytetowe dla nadajników sieci wobec czego nawet w przypadku dużego obciążenia tejże, jesteśmy niejako uprzywilejowani chcąc połączyć się z centrum pomocy.

Pozostałe funkcje karty

Tak jak wspomniałem wcześniej, karta SIM posiada również wbudowaną pamięć. Jest ona bardzo niewielka ale umożliwia nam zapis określonej liczby kontaktów. Karta SIM odgrywa również dodatkową rolę w systemach operatorów. Każdy z nich ma bowiem możliwość nałożenia na dany telefon blokady simlock tak, żeby działał on tylko z kartą wykrytą jako karta danego operatora. W Polsce obecnie odchodzi się jednak od tego rozwiązania i większość sprzedawanych na rynku urządzeń nie posiada już blokady. Jeśli jednak Twój telefon nadal ma założonego simlocka – nie przejmuj się, u nas zdejmiesz go w korzystnej cenie!

Standardy karty SIM

Karta SIM, jak w zasadzie każda część systemu GSM przechodzi ewolucję. Pełnowymiarowa pełna karta, która była jednocześnie prekursorką obecnych kart miała rozmiar karty kredytowej. Wymiary karty zmieniały się jednak z biegiem czasu. W zdecydowanej większości telefonów klawiszowych standardem była karta MiniSIM. Później, kiedy rynek zaczęły dominować smartfony rozmiar karty uległ jeszcze większej ewolucji i pomniejszył się do rozmiarów mikro i nano sim. W przypadku tych standardów kart, instalacja Sim w telefonie wykorzystuje często specjalne tacki, w których musimy umieścić kartę przed włożeniem jej do telefonu. W tym miejscu należy dodać, że karty starszego typu można wymienić u operatora na nowe lub przyciąć je do odpowiednich rozmiarów. W naszych punktach możliwe jest zmniejszenie karty do standardu, który obsługuje Twój telefon. Gwarantujemy bezproblemowe jej działanie po takim zabiegu!

Dual SIM – dwa numery w jednym telefonie

Wraz z rozwojem telefonii komórkowej, producenci telefonów postanowili wprowadzić do nich możliwość obsługi dwóch kart jednocześnie. Obecnie, duża część urządzeń sprzedawanych na rynku posiada już takie rozwiązanie. Tego typu telefony są dodatkowo oznaczone i sprzedawane jako wersje „dual sim”. Samo rozwiązanie „dual sim” oferowane jest również w kilku wariantach.

Pierwszym z nich jest tryb aktywny. Telefony posiadające oba wejścia na kartę w trybie aktywnym umożliwiają jednoczesne funkcjonowanie dwóch kart w tym samym czasie. Umożliwiają to również dwie odrębne anteny zainstalowane w telefonie. Tryb standby również umożliwia nam funkcjonowanie dwóch kart, natomiast jedna z nich staje się nieaktywna wówczas kiedy korzystamy z drugiej. Rozwiązanie to jest najpopularniejszym z obecnie stosowanych. Ostatnim z rozwiązań jest tryb pasywny gdzie przełączanie między kartami odbywa się ręcznie i sami musimy zdecydować która aktywna jest w danym momencie.

Jak więc mogliście dowiedzieć się z powyższego tekstu, karta SIM spełnia ważną rolę w naszym telefonie. Bez niej nie mamy możliwości używania telefonu zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem. Brak karty SIM uniemożliwia nam korzystanie z danych komórkowych ale przede wszystkim nie pozwala nam wykonywać połączeń oraz wysyłać i odbierać wiadomości tekstowych i multimedialnych. Dlatego też, tak ważne jest posiadanie sprawnego wejścia karty w telefonie. W przypadku jego uszkodzenia ale też w przypadku kiedy Twoja karta jest nieodpowiedniego rozmiaru skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w przywróceniu telefonu do stanu używalności a kartę dopasujemy do Twojego telefonu :)!