Poważna wada w procesorach AMD. Drastycznie obniża wydajność sprzętu

Komórka Telefon

Komputery z procesorami Intela mogą mieć spore problemy. Chodzi o wadę konstrukcyjną dot. czipów opartych o architektury x86 i x64, zbudowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Wada może obniżać wydajność sprzętu o nawet 30 proc. O sprawie poinformowal serwis The Register.

Zainstalowane na komputerze programy mogą przez nią uzyskać dostęp do pamięci jądra systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że oprogramowanie zainstalowane na komputerze z wadliwym procesorem może w ten sposób uzyskać dostęp do haseł, danych logowania i innych prywatnych informacji użytkowników korzystających z urządzenia.

Zagrożony Windows i Linux

Problem dotyczy zarówno komputerów działających na systemie operacyjnym Microsoft Windows, jak i tych, które korzystają z alternatywnego, darmowego systemu operacyjnego Linux. Zarówno Microsoft, jak i twórcy Linuksa zapowiedzieli, że wkrótce ukażą się poprawki dla systemów operacyjnych, które mają zapobiec ryzyku bezpieczeństwa powstałemu w wyniku wady konstrukcyjnej procesorów Intela.

Poprawki te jednak – zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie – znacząco wpłyną na wydajność komputerów; może ona w praktyce obniżyć się od 6 do 30 proc, w zależności od wykonywanego przez komputer zadania, jak i modelu wbudowanego procesora.

Intel jak do tej pory nie podał szczegółów na temat wady swoich procesorów. Tymczasem, media związane z sektorem technologii poinformowały o tym, że dnia 29 listopada ubiegłego roku szef Intela sprzedał niemal wszystkie należące do niego akcje firmy, zachowując jedynie minimum udziałów.

 

Test

Test2

Test 3