Okrągłe krawędzie telefonu – jak dopasować do nich szkło ochronne?

Komórka Telefon

Zakrzywione krawędzie ekranu – skąd to się wzięło?

Zapewne wielu z Was zastanawiało się dlaczego tak właściwie zaczęto stosować w telefonach zaoblone czy też zakrzywione krawędzie ekranu w telefonie. Rozwiązanie to wcale nie nastało z wyprodukowaniem przez firmę Samsung serii Edge. W tych modelach Samsung zastosował bowiem zakrzywiony ekran nadając mu jednocześnie dodatkowe funkcje, których wykorzystanie umożliwiło odpowiednie wyprofilowanie wyświetlacza i warstwy dotykowej. Rozwiązanie to pojawiło się na rynku dużo wcześniej między innymi już w Samsungu S3.

Szkło 2,5d – jakie ma ono zastosowanie?

Szkło 2,5d bo o nim mowa jest pewnym specyficznym rozwiązaniem wyprofilowania krawędzi warstwy zewnętrznej wyświetlacza w sposób, w którym płynnie przechodzi ona do krawędzi telefonu. Między szkłem a rantem telefonu nie tworzy się wówczas charakterystyczna przerwa i ostra krawędź. Jak można się domyślać jest to rozwiązanie głównie estetyczne. Oprócz daje nam również poczucie większego poczucia komfortu podczas użytkowania naszego urządzenia. Obecnie większość sprzedawanych telefonów na rynku ma zaimplementowany już ten rodzaj pokrycia ekranu. Wśród producentów zdarzają się wyjątki, takie jak na przykład LG G6 gdzie wyświetlacz od krawędzi do krawędzi pozostaje całkowicie płaski.

Jak zabezpieczyć telefon z zakrzywionym ekranem?

W przypadku telefonów gdzie wygięcie szkła nie jest przesadnie wielkie często możliwe jest zastosowanie zwykłego szkła hartowanego. Jest ono wtedy odpowiednio węższe co umożliwia bezproblemową aplikację tego szkła bez zapowietrzeń. W przypadku telefonów z zakrzywieniem – takim jak w S7 Edge czy S8 praktycznie niemożliwe jest nałożenie klasycznego szkła hartowanego. Pokrywa ono tylko i wyłącznie płaską część ekranu, co w dużym stopniu utrudnia komfortowe korzystanie z telefonu. W celu ochrony wyświetlaczy zakrzywionych wymyślono nowy rodzaj szkła nazywany 3D. Pokrywa on całą powierzchnię ekranu, również z wygiętymi jej fragmentami. Szkła te dzielą się na tzw. „full glue” – klejone po całości oraz zwykłe gdzie klej jest nałożony na rantach szkła. Każde z tych szkieł ma oczywiście swoje wady i zalety a na każdym z urządzeń polecane jest inne konkretnie dopasowane do ekranu. Oprócz szkieł hartowanych nowością na rynku jest również specjalny rodzaj folii przycinanej przez nas na miejscu do konkretnego modelu urządzenia. Rozwiązanie to daje nam komfort korzystania z telefonu oraz możliwość oklejenia całego urządzenia dookoła. Folia ta posiada właściwości samoregenerujące co pozwala uniknąć zarysowań na jej powierzchni.

Chcesz dopasować rozwiązanie dla siebie? Zapraszamy do nas!

Jeśli chcesz dopasować rozwiązanie najlepiej współgrające z Twoim telefonem, zgłoś się do nas. Nasi pracownicy chętnie doradzą Ci wybór odpowiedniego rozwiązania które sprosta Twoim oczekiwaniom. Usługi montażu szkła hartowanego i folii wykonujemy na miejscu. Na każdy rodzaj ochrony otrzymujesz gwarancję. W przypadku chęci zakupu pokrowca ochronnego również możesz zapytać o niego naszych specjalistów. Chętnie pomogą Ci oni w dobraniu odpowiedniego zabezpieczenia.